Wynajem mieszkania – o czym pamiętać?

Na pierwszy rzut oka wynajmem mieszkania może wydawać się prosty. Jednak, kiedy przyjrzymy się temu bliżej, możemy dostrzec wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, a także takie, które bardzo łatwo jest pominąć. W tym artykule podpowiadamy, jak wynająć bezpiecznie mieszkanie, aby żyło nam się dobrze i nie paść ofiara oszustów.

Sprawdź zgodność ogłoszenia z ofertą

Wynajem mieszkania nie jest rzeczą, którą da się zrobić w ciemno. Zanim podpiszemy umowę, należy przyjechać i je obejrzeć. Zwróć też uwagę na okolicę i lokalizację. Jeżeli ogłoszenie nie jest zgodne z rzeczywistością, ale można przymknąć oko, warto spróbować negocjacji ceny.

Przeczytaj uważnie umowę

Umowa jest bardzo ważna. Nigdy nie wynajmuj mieszkania bez umowy. Umowa powinna zawierać dane właściciela i najemcy, informacje dotyczące mieszkania, ustalenia dotyczące wynajmu i okresu wypowiedzenia, a także zasad rezygnacji z mieszkania, kwotę opłat, termin płatności oraz numer konta właściciela, zasady dotyczące kaucji.

Co warto ustalić z właścicielem?

Przed wynajmem warto ustalić z właścicielem kilka rzeczy. Po pierwsze, ustal długość okresu wypowiedzenia. Po drugie, ustal warunki płatności, a także poproś o wykaz rachunków, aby nie płacić za poprzedniego najemcę nieopłaconych kwot. Po trzecie wynegocjuj termin odstąpienia od umowy, w przypadku, kiedy przez pierwsze dni mieszkania zauważysz jakieś poważne usterki, utrudniające życie. Ustal również szczegóły dotyczące napraw. Przed wynajmem warto również zrobić wywiad środowiskowy, poznać sąsiadów i okolicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *