Jak wybrać studia dla siebie?

Po napisaniu matury przychodzi czas na wybór studiów. Dla wielu przyszłych studentów jest to bardzo kłopotliwy moment, ponieważ sami nie wiedzą czego pragną. Wielu z nas boi się zmian, a studia wiążą się z wielkimi modyfikacjami. Rozstajemy się z rodziną, przyjaciółmi i zaczynami podążać własnymi ścieżkami. Zamian jednak do tego dojdzie musimy podjąć decyzję. Oto kilka propozycji, co zrobić, aby wybrać dla siebie jak najlepsze studia.

Zastanów się co lubisz

Pierwszym krokiem do tego, aby wybrać studia to zdecydowanie jakie przedmioty w szkole sprawiały ci najwięcej radości. Czy były to przedmioty z zakresu nauk ścisłych, humanistycznych, biologiczno-chemicznych, języki obce, czy może wychowanie fizyczne. Ten wybór jest bardzo istotny, ponieważ odrzuca kierunki studiów z innych kategorii i zdecydowanie zawęża pole poszukiwań.

Wybór kierunków studiów

Jeżeli już wiesz z jakiej dziedziny interesują cię najbardziej studia, zrób listę kierunków, które mógłbyś studiować. Ułatwi ci to wybór uczelni, ponieważ będzie odrzucała te, na których nie ma danych kierunków. Uszereguj je od tego, który cię najbardziej interesuje, do tego co najmniej.

Wybór uczelni

Kolejnym krokiem jest wybór uczelni i miasta, które cię interesuje. Jeżeli już się na jakieś zdecydujesz, będziesz mógł poznać ofertę kierunków studiów danej uczelni. Kiedy któryś z kierunków przekłuje twoja uwagę, możesz przeczytać szczegółowy opis, na czym dane studia polegają i jak będą wyglądać. Przy wyborze uczelni warto również zwracać uwagę na progi studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *